Wiele osób traktuje masaż jako luksus, co sprawia jedynie przyjemność, lecz ma niewielki wpływ na zdrowie. Szczerze przyznam, że wcześniej też tak myślałam, ale odkąd zaczęłam swoją przygodę z terapią manualną zmieniłam swoje zdanie o 180 stopni.
Tymczasem masaż to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, którego korzyści wykraczają daleko poza zwykły relaks. W rzeczywistości masaż jest formą leczenia, terapią holistyczną, wywierająca pozytywny wpływ na każdą część naszego ciała. Ma on również działanie profilaktyczne. Nie wierzysz?
NIE WIERZĘ, ŻE MASAŻ POMAGA
Tu nie chodzi o wiarę. Nie jest to placebo. Jedną z najstarszych terapii nam znanych jest masaż. Już 3000 lat p.n.e. odnotowano w dziele chińskim Kung-Fu wzmiankę o leczeniu przez masaż. Obecnie znajdziemy tysiące publikacji medycznych, statystyk i wyników badań, udowadniających skuteczność masażu w leczeniu chorób, zmniejszeniu nasilania objawów chorobowych i zapobieganiu chorobom.
NO OK, ALE CO DOBREGO MOŻE DAĆ MI MASAŻ, JEŻELI NIC MI NIE DOLEGA?
Nawet jeżeli pominiemy ten fakt, że masaż jest niezbędnym i ważnym elementem w leczeniu różnych jednostek chorobowych i zmniejszeniu dolegliwości bólowych – wpływa on korzystnie na cały organizm. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, warto z niego korzystać jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się zdrowiem psycho-fizycznym. Pamiętaj: lepiej zapobiegać, niż leczyć (Hipokrates).
TO W JAKI SPOSÓB MASAŻ WPŁYWA NA MÓJ ORGANIZM? ( Uwaga, w tym momencie poczujesz się jak na lekcji anatomii, ale nudno nie będzie, zatem przeczytaj do końca)
1) Daję ulgę napiętym mięśniom
- tkanka mięśniowa jest lepiej zaopatrywana w tlen i substancje odżywcze
- mięśnie ulegają rozluznieniu, zwiększa się wydajność pracy mięśni
2) Poprawia stan i wygląd skóry
- ułatwia oddychanie skórne,
- usuwa martwy naskórek
- poprawia czynność wydalniczą gruczołów łojowych i potowych
- poprawia dotlenianie i odżywianie skóry
3) Zwiększa elastyczność i ruchomość stawów
- zwiększa elastyczność i wytrzymałość ścięgien, więzadeł i zarazem stopień ruchomości stawu
- szybciej przywraca zdolność stawów do pracy, a ryzyko kontuzji zmniejsza do minimum
4) Usprawnia działanie układu krwionośnego, limfatycznego, oddechowego, nerwowego, pokarmowego (zwiększa zasilanie organów w tlen i substancje odżywcze, zwiększa tempo wydalania z organizmu produktów rozpadu, ułatwia pracę serca )
5) Zwiększa poczucie własnej wartości
6) Relaksuje i
redukuje stres
Jeżeli nadal nie jesteś przekonany, że to prawda – cóż, musisz przetestować osobiście – inaczej się nie da 🙂