BÓL i STRES są ze sobą ściśle powiązane Jedno badanie z 2008 roku wykazało, iż osoby, które mają bóle głowy, brzucha lub mięśni, w
,
–
razy częściej odczuwają stres czy depresję.
Stres ma wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne, ale może również prowadzić do bólu fizycznego i dyskomfortu.
Ciągły, przedłużający się stres powoduje negatywne zmiany fizjologiczne Twojego organizmu (zmiany metaboliczne, zmiany w układzie krążenia, układzie odpornościowym)
Stres może także zwiększać napięcie mięśniowe, co prowadzi do bólu pleców, szyi i głowy. Ponadto, osoby zmagające się ze stresem często odczuwają ból żołądka, biegunkę, a nawet bóle serca. Stres może powodować pogorszenie stanów chorobowych, a także wpływać na proces gojenia się ran.
Stres może powodować odczuwanie większego bólu nawet w przypadku lekkiego urazu lub choroby.
Z drugiej strony, BÓL może również prowadzić do STRESU i pogorszenia samopoczucia psychicznego. Ciągły ból może wpłynąć na jakość snu, co z kolei prowadzi do zmęczenia i trudności w koncentracji. Długotrwały ból może również prowadzić do depresji i lęku, co z kolei zwiększa poziom stresu
.
Dlatego ważne jest, aby skutecznie radzić sobie zarówno z bólem, jak i ze stresem, co więcej – znaleźć SWÓJ sposób na te dolegliwości!
JEDNYM ZE SPOSOBÓW są systematyczne masaże lecznicze, kosmetyczne czy relaksacyjne
Pamiętaj, w przypadku silnego bólu lub chronicznego stresu, warto skonsultować się z lekarzem lub terapeutą.